x-dev.ro

Discutii despre devize pentru constructii
Acum este Joi 28 Mar, 2024 5:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: norme de deviz
MesajScris: Mie 09 Mar, 2005 9:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mie 09 Mar, 2005 8:34 pm
Mesaje: 3
Buna ziua......(seara)

As dori sa va intreb ce norme de deviz se pot folosi in mod oficial pentru "Lucrari de alimentare cu apa " cu materialele des utilizate acum ,respectiv polietilena si fitingurile aferente (de compresie) . Am vazut ca la ultimele actualizari ale programului au fost prinse cateva articole referitoare la lucrari de gaz in polietilena. (Cele privitoare la sudura cap la cap si la sudura prin electrofuziune cred ca se pot folosi si in cazul tevilor pentru apa.)

Va multumesc,
Cu stima ,
Gabriel Cojocaru


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: norme de deviz
MesajScris: Vin 11 Mar, 2005 10:32 am 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Dum 29 Aug, 2004 3:52 am
Mesaje: 52
Va salut domnule Cojocaru,
[Am publicat la pagina 'Diverse' de pe site acum cativa ani aceste idei si din pacate nu voi face altceva aici decat sa le repet: http://www.x-dev.ro/nor_1981.htm ]

Dupa parerea mea, la ora actuala, nu se poate vorbi despre nome de deviz oficiale:
- legislatia recomanda normele 1981-1982 ca reper,

- normele din 1981-1982, desi sunt vechi de peste 20 de ani, sunt inca luate ca reper de multe firme, insa cu adaptarile de rigoare. Am constatat ca in medie firmele si-au 'clonat' c-ca 200-300 de norme noi in primul an de utilizare a programului, pe masura ce au avut nevoie de ele, dupa care doar ocazional au mai completat baza de date.

- normele "la zi", de exemplu 1999-200x, sunt editate de firme credibile cum sunt COCC-ul sau INCERC-ul dar autorii nu permit utilizarea acestora decat cu programele lor de devize.

- pentru ca sa nu se munceasca atat in paralel ['n' firme * 300 de norme ], am oferit utilizatorilor posibilitatea sa faca schimb de norme intre ei, eventual cu o coordonare din partea mea a dezvoltarii bazei de date pentru a preveni eventuale incompatibilitati. Desi nu am intalnit nici o initiativa [cu exceptia celei a d-lui Marius Popescu -http://www.rodev.ro ] invitatia ramane deschisa si va fi extinsa in curand si altor autori de programe de devize.


Bradut Dima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar 07 Feb, 2006 8:32 am 
Neconectat

Membru din: Mar 07 Feb, 2006 8:24 am
Mesaje: 3
Localitate: Romania
buna dimineata! ca tot spunea bradut de cei care vor sa faca ei insisi propriile programe de devize... Eu sunt programator de ceva ani buni (desi am decat 22) si as vrea sa dezvolt o aplicatie pentru devize; nu foarte complicata si cu foarte multe optiuni, decat niste mici devize de trebuie sa apara la orice casa sau cotet sau gard sau ce mai face lumea, si m-am saturat sa stau sa modific in excel si sa caut preturi tot timpul, sa dau copy paste din alte devize gata facute etc. Am o alta aplicatie pentru alte parti ale dosarului pentru proiect care este in stadiul de finalizare (nu are rost sa intru in detalii) dar as vrea sa implementez si generarea unui deviz. Partea mai putin buna este ca nu am gasit pana acuma (si am cautat destul de mult pe net) o baza de date (de orice format) cu normele de deviz, chiar si alea din 81. Daca aveti vreo idee de unde as putea sa fac rost de o astfel de baza de date ar fi foarte frumos din partea dumneavoastra :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar 07 Feb, 2006 10:11 pm 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Dum 29 Aug, 2004 3:52 am
Mesaje: 52
Buna
Bradut zicea de cei care vor sa-si faca propriile norme, nu propriile programe de devize :lol:

Despre baza de date: mi-a luat cam o vara [un concediu++] sa o pun la punct si zau ca nu-mi convine sa o fac publica.
Nu exclud insa posibilitatea ca alti producatori de devize sa ti-o dea sub o forma sau alta [donatie, inchiriere, vanzare, etc.].

Uite o idee: Cred ca unele programe ofera posibilitatea listarii pe disc a bazei de date in format ASCII. Ai grija sa obtii acordul autorilor daca vrei sa preiei ceva, ca sa nu ai surprize mai tz.

Bradut
PS. Imi place site-ul tau.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie 08 Feb, 2006 8:07 am 
Neconectat

Membru din: Mar 07 Feb, 2006 8:24 am
Mesaje: 3
Localitate: Romania
Dammit! Ma gandeam ca ai luat-o, la randul tau, de undeva. Ar fi nesimit cel care ti-ar cere-o in ciuda faptului ca ai muncit atata la ea. Da o sa o gasesc eu pe undeva, sper sa apara odata si normele astea pe la librarii in format digital. Ar fi o idee buna daca o ai deja facuta s-o scoti la vanzare cumva ;)
PS: mersi ca mi-ai vizitat site-ul


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie 22 Mar, 2006 2:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar 07 Feb, 2006 8:24 am
Mesaje: 3
Localitate: Romania
am facut o baza de date MySql cu materialele si normele si listele corespunzatoare, respectiv retelele corespunzatoare fiecarei norme. (treaba mea cum am facut-o). Anyway... daca are cineva nevoie, sa-mi zica pentru ca il pot ajuta cu placere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Baza de date
MesajScris: Vin 02 Iun, 2006 10:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar 31 Ian, 2006 8:45 pm
Mesaje: 1
hittman scrie:
am facut o baza de date MySql cu materialele si normele si listele corespunzatoare, respectiv retelele corespunzatoare fiecarei norme. (treaba mea cum am facut-o). Anyway... daca are cineva nevoie, sa-mi zica pentru ca il pot ajuta cu placere.

Stimate Domn,
Va sunt recunoscator daca ma putei ajuta cu baza de date sus amintita.
Nu pentru ca este mai usor sa iei o baza de date gata facuta ci pentru ca nu am documentatia necesara si nici nu stiu unde sa o caut.
Cu stima,
Tiberiu Carbarau
PS
Adresa mea de email este tcarbarau@yahoo.com
Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar 20 Ian, 2009 8:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar 20 Ian, 2009 8:12 am
Mesaje: 1
hittman scrie:
am facut o baza de date MySql cu materialele si normele si listele corespunzatoare, respectiv retelele corespunzatoare fiecarei norme. (treaba mea cum am facut-o). Anyway... daca are cineva nevoie, sa-mi zica pentru ca il pot ajuta cu placere.


In caz ca mai este de actualitate sunt si eu interesat de o astfel de baza de date.
email: marian.mihailov@rvgconstruct.ro
Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun 27 Iul, 2009 10:17 am 
Neconectat

Membru din: Lun 27 Iul, 2009 8:15 am
Mesaje: 1
hittman scrie:
am facut o baza de date MySql cu materialele si normele si listele corespunzatoare, respectiv retelele corespunzatoare fiecarei norme. (treaba mea cum am facut-o). Anyway... daca are cineva nevoie, sa-mi zica pentru ca il pot ajuta cu placere.

salut,
In caz ca mai este de actualitate sunt si eu interesat de o astfel de baza de date.
adresa de e-mail veracles.adrian@gmail.com

mersi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.091s | 15 Queries | GZIP : Off ]